Stowarzyszenie Złotowski Korpus Ekspedycyjny powstało w 2010 roku, jako pomysł trzech kolegów. Od początku interesowała nas turystyka, ta dalsza, i ta bliższa. Na początku spotykaliśmy się w przemiłej knajpce i wspólnie oglądaliśmy zdjęcia z naszych podróży, zapraszaliśmy gości i słuchaliśmy ich opowieści by marzyć o kolejnych wyprawach. Pewnego dnia nadszedł czas działania – zdecydowaliśmy się wspólnie wyruszyć w teren i zorganizować pierwszą ekspedycję. Zaczęliśmy od Głomii – lokalnej rzeczki, która była uznana za nieciekawą.

Dwunastu mężczyzn ruszyło w marcu odkrywać nieznaną rzekę, by sprawdzić czy jest spławna. Mowa oczywiście o niezwykłej Głomii, która kryła przed nami wiele tajemnic.

Gotowi na wszystko, zabraliśmy piłę motorową, liny i… przetarliśmy ten szlak. Od początku interesowała nas turystyka, ta dalsza, i ta bliższa. Na początku spotykaliśmy się w przemiłej knajpce i wspólnie oglądaliśmy zdjęcia z naszych podróży, zapraszaliśmy gości i słuchaliśmy ich opowieści by marzyć o kolejnych wyprawach. Oddaliśmy tę rzekę mieszkańcom we władanie – dziś jest to typowe miejsce rekreacji i popularna trasa spływowa. Potem przyszły kolejne pomysły, które realizowaliśmy sami, bądź we współpracy z innymi ludźmi i stowarzyszeniami.

W 2011 roku zorganizowaliśmy pierwszy festiwal relacji z podróży KOCIOŁ. Z założenia jest to coroczna impreza lokalna, która ma pokazywać, że Złotów jest wspaniałym miejscem, w którym można rozpocząć fantastyczne podróże. Każdy może zgłosić film w jednej z dwóch kategorii: „Wokół komina” – wycieczki po Polsce oraz „ Tam gdzie sadza nie doleci” – podróże zagraniczne. Nagrodą w festiwalu jest żeliwny kocioł do warzenia strawy nad ogniskiem, symbol różnorodności, bo przecież każdy z nas jest częścią tej potrawy, która ma smak świata.

Strona którą przeglądacie to efekt naszych wspólnych działań, doświadczeń i radości. Złotowski Korpus Ekspedycyjny daje nam możliwość wspólnego spędzania czasu i realizowania pasji. Specjalizujemy się w nietypowych atrakcjach: przygotowujemy nocne spływy  kajakowe z fabułą. Wraz ze stowarzyszeniem motocyklistów Explorers organizujemy Rajd W Ciemno – rajd, którego uczestnicy nie wiedzą, gdzie dokładnie będzie meta i w atmosferze zagadkowości rozwiązują zadania, by dotrzeć do celu. Nie boimy się wyzwań, dlatego wspólnie z Fundacją Strefa Przygód organizujemy Krajna Adventure Race – przygodowy rajd po Krajnie dla twardzieli. Organizujemy także wypady rowerowe i gry miejskie. Współpracujemy ze szkołami. Dla członków stowarzyszenia co roku organizowana jest wyprawa w wybrane miejsce. To czas na integrację i wspólne odkrywanie tego, co nieznane. A ponadto chętnie spotykamy się przy ognisku by poopowiadać i powspominać przygody, które przeżyliśmy. Nasz cel to organizacja turystyki w okolicach Złotowa. Chcielibyśmy być Waszymi przewodnikami po naszej Krajnie…

Piotr Witecki

Deklaracja Członkowska

Statut ZKE

Chcesz do nas dołączyć – wypełnij formularz.

Masz ochotę coś zrobić, ale nie wiesz czy podołasz?
Czekasz na ciekawe przygody i nieoczekiwane wydarzenia?
Przepełniają cię entuzjazm i pomysły?
Może masz ochotę po prostu pomóc?

Daj nam znać że jesteś. Coś na pewno wymyślimy razem. 🙂